Rok 2009
„Kapela Spod Kowala” pod nowym kierownictwem Pana Włodzimierza Tomaszewskiego, pracująca od początku roku nad udoskonaleniem repertuaru, przygotowała obrazek folklorystyczny „Kujawiaków pracowanie i miłowanie”.
Pierwsze imprezy (przeglądy) zweryfikowały jakość programu i poziom wykonania.
W dniu 17.05.2009 r. podczas przeglądu w Gołubiu Dobrzyniu zdobyła puchar imienia Zygmunta Kwiatkowskiego.
Tego samego dnia podczas Międzywojewódzkiego Przeglądu kapel w Bedlnie k/ Kutna zdobyła II miejsce. W Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów w Szamocinie Kapeli przyznano nagrodę publiczności. W przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w dniach 3-5.07.2009 r. Kapela zdobyła I miejsce.
Podsumowaniem imprez folklorystycznych była ,,Jesień na Pałukach” – coroczny przegląd w Żninie. Kapela otrzymała nagrodę dla najlepszego zespołu.
Podczas Festiwalu ,, Od Kujawiaka do Oberka” w Łącku (mazowieckie), Kapela zajęła I miejsce.
Wyróżnieniem dla ,,Kapeli Spod Kowala” były zaproszenia na: X Pielgrzymkę Twórców Ludowych do Bydgoszczy, spotkanie wigilijne u Marszałka Województwa, spotkanie wigilijne w Muzeum Etnograficznym we Włocławku.
W roku 2010 ,,Kapela Spod Kowala” przygotowała obrazek obrzędowy ,,Do stołu podano”, którym chce przypomnieć jak niecały wiek temu biesiadowano na Kujawach. Pierwszą weryfikacją programu był Przegląd Folklorystyczny Zespołów Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Gołubiu Dobrzyniu, gzie otrzymaliśmy Puchar Radia PiK. Podczas międzywojewódzkiego Przeglądu Kapel Ludowych w Bedlnie (Łódzkie), Kapela otrzymała zaszczytne II miejsce.
W wojewódzkim przeglądzie Zespołów Folklorystycznych we Włocławku, zespół otrzymał I miejsce i nagrodę główną. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Jan Olejnik – dla najlepszego wokalisty oraz Włodzimierz Tomaszewski jako najlepszy instrumentalista.
Na Festiwalu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku I miejsce dla zespołu oraz wyróżnienie dla Zofii Mierzwickiej w kategorii wokaliści oraz dla Włodzimierza Tomaszewskiego w kategorii instrumentaliści. Docenieniem osiągnięć Kapeli Spod Kowala było zaproszenie na Światowy Kongres Polonii Medycznej w Toruniu, gdzie polonusom z całego świata zaprezentowaliśmy bogaty folklor Kujawski. We wrześniu zespół gościł w siedzibie Radia PiK w Bydgoszczy. W ramach ,,Dni Otwartych Radia PiK” gdzie zaprezentowaliśmy muzykę i pieśni kujawskie w blisko czterogodzinnym programie. W październiku jak corocznie wzięliśmy udział w Festiwalu Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej ,,Od Kujawiaka do Oberka”, gdzie po raz kolejny sięgnęliśmy po najwyższe laury. W listopadzie członkowie Kapeli: Zofia Mierzwicka, Antoni Terpiński, Włodzimierz Tomaszewski uczestniczyli w siedzibie głównej Zrzeszenia Twórców Ludowych w Lublinie w otwarciu wystawy haftu kujawskiego, prezentując muzyczny folklor Kujaw.
Przełom roku 2010/2011 to udział w Pielgrzymce Twórców Ludowych w Bydgoszczy oraz Wigilia Twórców Ludowych w Muzeum Etnograficznym we Włocławku.
Od początku 2011 roku Zespół pracował nad obrazkiem folklorystycznym „Przebrzmiałe Krajobrazy” w którym przedstawiliśmy zajęcia ludzi na dawnej wsi kujawskiej, ich muzykalność i śpiewność. Doskonałą weryfikacją programu stało się jubileuszowe 40 Spotkanie z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku. Kapela zajęła po raz 3 z kolei I miejsce. W dodatku jury przyznało wyróżnienia indywidualne dla śpiewaków Zespołu: Jana Olejnika i Zofii Mierzwickiej, a także dla Włodzimierza Tomaszewskiego za twórczy stosunek do folkloru kujawskiego.
Podczas kolejnego przeglądu Zespołów Folklorystycznych w ramach festiwalu ,,Od Kujawiaka do Oberka” w Łącku, Kapela Spod Kowala otrzymała wyróżnienie, Zofia Mierzwicka – Szmajda została wyróżniona za Gawędy Kujawskie, Włodzimierz Tomaszewski otrzymał II nagrodę w konkursie na utwór pisany gwarą.
W 2012 roku zespół pracuje nad obrazkiem folklorystycznym ,,Kujawianki kłopoty z Kupidynem”. Pierwszą weryfikacją programu był Przegląd Zespołów Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Golubiu Dobrzyniu. Jury podsumowało występ stwierdzeniem ,,program Kapeli Spod Kowala wywarł na nas największe wrażenie”. W nagrodę zespół otrzymał puchar marszałka województwa.
W XXXXI Festiwalu Folklorystycznym w Ciechocinku, Kapela zajęła II miejsce, odbierając nagrodę finansową dla zespołu i instrumentalisty – skrzypka zespołu (Włodzimierza Tomaszewskiego).
,,Kapela Spod Kowala” wzięła udział w prestiżowych imprezach nie mających charakteru konkursowego jak – Przegląd Zespołów w Konecku ,,Od Kujawiaka do Oberka” w Łącku, ,,Lato w parku” przy siedzibie GWPK w Kowalu.
Bardzo przyjemnym dla zespołu były edukacyjne występy dla goszczącej na terenie gminy Kowal młodzieży z Rumunii, Grecji, Turcji, jak również z Finlandii poznającej dziedzictwo kulturowe zjednoczonej Europy. Tuż przed wigilią po raz kolejny bierzemy udział w Pielgrzymce Twórców Ludowych do katedry bydgoskiej (spotkanie opłatkowe, msza). Kolejny rok będzie jubileuszowy 45-lecia istnienia ,,Kapeli spod Kowala”
W 2013 r. zespół przygotował obrazek dający wiele do myślenia pod tytułem ,,Gdyby młodość wiedziała, a starość mogła”, w którym przybliżyliśmy pieśni zalotne
i miłosne mówiące o młodzieńczych nieskażonych uczuciach dojrzałej uczuciowości jak i o problemach okresu starczego takie jak m.in.: ,,Jak się miewasz Kasiu droga”, ,,Zaloty kujawskie”, ,,Dziewucho, dziewucho”, ,,Rośnie ziele rośnie”, ,,Świeci miesiąc”, ,,Wdowiec” czy ,,Zachciało się stary babie”.
Na Festiwalu Folklorystycznym w Ciechocinku zdobyliśmy dwie nagrody indywidualne - Zofia Mierzwicka za śpiew i Włodzimierz Tomaszewski za oryginalność programu, co i tak jest sukcesem w skromnej puli tegorocznych nagród. Kapela zespołu wzięła udział w Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie koło Kutna, gdzie przyznano tylko trzy nagrody. Włodzimierz Tomaszewski otrzymał wyróżnienie dla najlepszego skrzypka przeglądu. Bardzo mile ,,Kapela spod Kowala” wspomina występy w Toruniu na Rynku Staromiejskim, Osięcinach i w Kikole czy Parku Etnograficznym w Kłóbce. Rok 2013 to 45-lecie istnienia ,,Kapeli spod Kowala” zorganizowanej w roku 1968 przez L. Stankiewicza na Turniej Miast Włocławek-Płock. Mizeria finansowa gmin spowodowana kryzysem europejskim zmusiła do połączenia jubileuszu z dożynkami powiatowymi, które odbyły się w Grabkowie we wrześniu. Jubileusz zespołu uczczony został wydaniem płyty CD nagranej przy tej okazji oraz nagrodami ufundowanymi przez Urząd Gminy . Jubileusz zespołu docenił Urząd Marszałkowski w Toruniu i Stowarzyszenie Twórców Ludowych podczas imprezy podsumowującej rok kultury ludowej ,,Jesień na Pałukach” w Żninie, gdzie daliśmy koncert i otrzymaliśmy wspaniałe albumy. Tradycyjnie już kolejny rok bierzemy udział w spotkaniu wigilijnym i Pielgrzymce Twórców Ludowych do Katedry w Bydgoszczy.
Rok 2014 – to rok Kolbergowski, dlatego program zespołu był ukierunkowany na najstarszy folklor pod hasłem ,,Dzięki Oskarze czyli powrót do korzeni”. W tym roku otrzymaliśmy zaproszenie na 48 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Nie wzięliśmy udziału w prestiżowych imprezach w Ciechocinku i ,,Lato w parku” w Kowalu, gdyż terminy imprez były zbieżne. W Kazimierzu Dolnym znaleźliśmy się w gronie laureatów otrzymując wyróżnienie. Był to wieli sukces zwłaszcza, że muzyka kujawska do zbyt radosnej nie należy. Pojechał cały zespół, lecz w konkursie wystąpili: Włodzimierz Tomaszewski (skrzypce), Konrad Stawicki (harmonia guzikowa) i Antoni Terpiński (bębenek). Nasze trio nagrywało muzykę kujawską dla Polskiego Radia Programu II, Radia Lublin.
Kapela była również na Święcie Śliwki w Strzelcach Dolnych, na imprezie ,,,Cudze chwalicie, swego nie znacie czyli Nasza Mała Ojczyzna” w Bydgoszczy z udziałem Wojewody P. Ewy Mes. 11 listopada daliśmy koncert dla społeczeństwa Solca Kujawskiego z okazji 96 rocznicy Niepodległości. Poza tym braliśmy udział w imprezach lokalnych. Rok kończymy XV Pielgrzymką Twórców Ludowych w Katedrze bydgoskiej.
Rok 2015 - klimat Festiwalu w Kazimierzu n/Wisłą spowodował, że do repertuaru zespołu dołączyliśmy kilka najstarszych kujawiaków, mazurków i oberków granych w początkach działalności ,,Kapeli spod Kowala”. Bardzo ciepło przyjmowana była również polka ,,A kto lubi arbuz”. W kwietniu jako jedyny zespół kujawski daliśmy koncert w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy podczas Ogólnopolskiej Sesji Naukowej ,,Muzyka i życie muzyczne na Pomorzu i Kujawach”.
W czerwcu na Festiwalu Folklorystycznym Zespołów Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku przy corocznej silnej konkurencji wystąpiliśmy w dwóch kategoriach; w kategorii zespołów instrumentalnych (kapel) oraz zespołów folklorystycznych. Kapela zaprezentowała chodzonego, kujawiaka, mazurka i oberka, natomiast zespół przedstawił program nawiązujący do najstarszych źródeł folkloru kujawskiego ,,Dzięki ci Oskarze” (przygotowany z okazji 200 rocznicy urodzin O.Kolberga). Werdykt jurorów był niezwykle dla nas pomyślny:
I miejsce w kategorii kapel kujawskich
I miejsce w kategorii zespołów folklorystycznych.
Braliśmy udział w prestiżowych imprezach folklorystycznych nie mających charakteru konkursowego jak: Przegląd Zespołów w Konecku, dożynki w Solcu Kujawskim, Święto Mleka wraz z dożynkami gminnymi Grabkowie, impreza w skansenie w Kłóbce, ,,Jesień na Pałukach” w Żninie.
,,Kapela spod Kowala” dała koncert podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Samoobrony w Goreniu, gdzie była bardzo ciepło przyjęta propagując folklor Kujaw. W tym roku nie odbyła się Pielgrzymka Twórców Ludowych w Bydgoszczy, na która byliśmy corocznie zapraszani. Zespół bierze tradycyjnie udział w lokalnych imprezach społeczeństwa Kowala takich jak ,,Jarmark Kazimierzowski czy ,,Lato w Parku”.
Rok 2016
W roku 2016 Kapela Spod Kowala przygotowała program folklorystyczny „Nie przebieraj panno”, oparty głównie na materiale zawartym w „Kujawach” cz. II Kolberga. Wprowadziła do repertuaru pieśń „Po cóż żeś mnie matuleńko” w wersji od Włocławka, Kłóbki oraz „Com zrobiła”, „Siano grabiła”. Pierwszą okazją do oceny programu był Przegląd Zespołów Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w Golubiu Dobrzyniu. „Kapela spod Kowala” otrzymała jeden z głównych pucharów – Puchar Przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego. Kolejną prestiżową imprezą był Festiwal Zespołów Folklorystycznych Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku. Podobnie jak w zeszłym roku Kapela otrzymała pierwsze nagrody w dwóch kategoriach: Jan Olejnik – I miejsce w kategorii śpiewaków ludowych, Zespół instrumentalny (kapela) – I miejsce. Kapela wystąpiła w składzie: Włodzimierz Tomaszewski (skrzypce), Konrad Stawicki (akordeon), Józef Ogłodziński (bębenek). Ponadto wzięła udział w V Festiwalu „Partnerstwo na Ziemi Kujawskiej” w Siniarzewie, gdzie zdobyła II nagrodę, w I Festiwalu im. T. Zielińskiego w Brześciu Kujawskim zajęła III miejsce. Rok 2016 obfitował w wiele lokalnych imprez jak: 125-lecie Szkoły w Grabkowie i Święto Mleka, 50-lecie pożycia par małżeńskich, Dzień Kobiet w Krzewencie. Kapela spod Kowala wzieła także udział w Przeglądzie Zespołów w Konecku oraz w dożynkach gminnych w Dobrczu.
Rok 2017
Rok 2017 rozpoczęliśmy od rozszerzenia repertuaru zespołu o nowe utwory wokalne i instrumentalne jak: „Polonez towarzyski”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, „Rozterka”, kujawiak „Ojcu bida” i oberek „Na bok z drogi”. W międzyczasie otrzymaliśmy wiadomość o zakwalifikowaniu skrzypka Włodzimierza Tomaszewskiego i śpiewaka Jana Olejnika do Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Przy pięknej pogodzie ubarwiliśmy bogatym folklorem kujawskim Święto Żuru we Włocławku – Łęgu. Sukcesem był udział „Kapeli spod Kowala” w Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Brześciu Kujawskim gdzie zajęliśmy II miejsce, a nagrodę w kategorii instrumentalistów otrzymał skrzypek zespołu Włodzimierz Tomaszewski. W Przeglądzie Zespołów Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Golubiu Dobrzyniu zespół otrzymał Puchar Wojewody Kujawsko – Pomorskiego, a Zofia Mierzwicka otrzymała piękny puchar dla śpiewaka najciekawiej prezentującego folklor kujawski. Przy dużej frekwencji i pięknej pogodzie uczestniczyliśmy w Święcie Mleka w Grabkowie – imprezie cieszącej się coraz większym zainteresowaniem. Na kolejny Festiwal Zespołów Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w Ciechocinku pojechaliśmy w niepełnym składzie instrumentalnym. Nagrodę indywidualną festiwalu otrzymał skrzypek Włodzimierz Tomaszewski. Podczas 51 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym skrzypek W. Tomaszewski zagrał: chodzonego wiązanką kujawiaków mazurka i oberka, natomiast Jan Olejnik zaśpiewał trzy pieśni kujawskie: „Wyjechołym na poleczko”, „Skowronek” i „Chłopek”. Po występie konkursowym udzieliliśmy wywiadów i nagrywaliśmy te utwory dla Polskiego Radia 2 i Polskiego Radia Lublin. Otrzymaliśmy również zaproszenia na III Festiwal Muzyków Prawdziwych do Filharmonii w Szczecinie. Miłym i sympatycznym wydarzeniem było coroczne spotkanie zespołów folklorystycznych w Konecku. Gościł u nas w sierpniu Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lubuska”, który opracowując blok kujawski chciał pogłębić znajomość interpretacyjną naszego folkloru przysłuchując się i filmując nasz repertuar. Wystąpiliśmy również na miejsko – gminnych dożynkach w Barcinie oraz daliśmy koncert dla twórców ludowych w ramach „Jesieni na Pałukach” w Żninie. Daliśmy również koncert z okazji 60 – lecia działalności Związku Hodowców Gołębi w Kowalu. Zespół brał również udział w Jarmarku Kazimierzowskim w Kowalu oraz w imprezach jubileuszu 70 – lecia i 50 – lecia pożycia małżeńskiego. W końcu października gościli w naszej siedzibie przedstawiciele Polskiego Radia, którzy nagrali wywiad i utwory instrumentalne skrzypka Włodzimierza Tomaszewskiego oraz wysłuchali repertuaru „Kapeli spod Kowala”
Rok 2018
Rok 2018 był rokiem szczególnym: to 100-lecie odzyskania niepodległości i 50-lecie działalności, ,,Kapeli spod Kowala”. Z tego względu zespół przygotował widowisko obrzędowe ,,Jubileusz stulecia urodzin Zofii Kapela – Kowalskiej”, w którym zawarte były momenty historyczne począwszy od upadku Rzeczypospolitej (pieśń ,,Kurdesz”, ,,Krakowiak koszynierów”, polonez ,,Pożegnanie Ojczyzny”), powstanie narodowe (,,Bywaj dziewczę zdrowe”, ,,Warszawianka 1831 r.”, ,,Gdy naród do boju”, ,,Hej strzelcy”, ,,W krwawym polu srebrne ptaszę”, ,,Rozkwitają pąki białych róż”), czas zmartwychwstania Ojczyzny (,,Piechota”, ,,Polska młodu”, ,,Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”).
Kolejne widowisko zaprezentowano w Kaczorach koło Piły w ramach strefowych eliminacji teatrów obrzędowych. Do pełni szczęścia zabrakło awansu do finału ogólnopolskiego. Kapela zespołu w składzie: Włodzimierz Tomaszewski (skrzypce), Konrad Stawicki (harmonia guzikowa) i Józef Ogłodziński (bęben) wystąpiła w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W programie występu były: chodzony, 2 kujawiaki, 2 mazurki, oberek i polka. Program zarejestrowało Polskie Radio i archiwiści Państwowego Archiwum. Zespół wziął udział w Przeglądzie Zespołów w Brześciu Kujawskim, gdzie otrzymał I miejsce oraz indywidualną nagrodę dla Jana Olejnika za śpiew i taniec. W prestiżowym Festiwalu Folkloru zespołów Ziemi Kujawskiej w Ciechocinku ,,Kapela spod Kowala” otrzymała I miejsce. W maju przy okazji Święta Mleka w Grabkowie zespół świętował jubileusz 50-lecia działalności. Podczas uroczystości ,,Kapela spod Kowala” otrzymała akordeon ,,Hohner” ufundowany przez Urząd Gminy w Kowalu i Starostwo Powiatowe we Włocławku, jak również wiele dyplomów i wyróżnień od Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej we Włocławku, Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, która wydała książkę ,,Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, w której bardzo szeroko opisana jest historia ,,Kapeli spod Kowala” (przy współpracy historycznej Włodzimierza Tomaszewskiego).
Podczas ,,Jesieni na Pałukach” w Żninie zespół został uhonorowany przez Urząd Marszałkowski i Starostwo Powiatowe w Żninie. Brał udział w Przeglądzie Zespołów w Konecku, Świecie Kobiet w Krzewencie jak i wielu lokalnych imprezach. Kapela zespołu zaprezentowała się na żywo na antenie Radia PIK w audycji ,,Kujawy jakie PiK-ne”.
Włodzimierz Tomaszewski
Rok 2019
Rok 2019 był "Moniuszkowskim" w związku z 200-tną rocznicą urodzin "ojca polskiej opery narodowej" Zespół przypomniał sobie pieśni "Prząśniczka", "Pieśń wieczorna", "Wesół i szczęśliwy", a pieśń "Kozak" dołączył do swego repertuaru. Ze względu na naturalne odejście dwóch członkiń zespołu oraz chorobę jednego śpiewaka zespołu stracił swą moc wokalną - mimo to wzięliśmy udział w wielu prestiżowych imprezach jak: Festiwal Zespołów Folklorystycznych w Ciechocinku - gdzie otrzymaliśmy nagrodę za wykonanie utworów kujawskich na fujarce(Włodzimierz Tomaszewski), Przegląd Zespołów w Brześciu Kujawskim (nagroda dla skrzypka zespołu Włodzimierza Tomaszewskiego), Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Konecku, gdzie wszystkie zespoły były nagrodzone, Parafialnym Senioralnym Przeglądzie Dożynkowym we Włocławku (wszystkie zespoły nagrodzone). Prestiżowa imprezą lokalną było "Święto Mleka" w Grabkowie, gdzie wystąpiliśmy przy licznie zgromadzonej publiczności . Kapela wystąpiła także w Wieńcu Zdroju z okazji jubileuszu 80-lecia urodzin eksmieszkańca gminy Kowal Pana Tomczaka. Wystąpiliśmy również w Domu Pomocy Społecznej w Kurowie, który to występ bardzo emocjonalnie przyjęli mieszkańcy placówki. Z okazji Dnia Zmarłych na antenie Radia PIK informacji o historii zespołu i o nieżyjących członkach zespołu wypowiedział się kierownik zespołu.
Rok 2021
Rok 2021 rozpoczął się obostrzeniami pandemicznymi i nadziejami szczepionkowymi przeciw covid 19. Jednocześnie problemy zdrowotne nasiliły się u Józefa Ogłodzińskiego (bębenek, śpiew), co spowodowało rezygnację z udziału w zespole. Niepewna sytuacja zdrowotna przyczyniła się zawieszenia udziału w próbach Zofii Mierzwickiej (97 lat) i dojeżdżających z Włocławka U. Lewandowskiej i I. Orzechowskiej. Lukę instrumentalną wypełnił A. Majewski śpiewający i tańczący dotychczas. Na szczęście do zespołu dołączyła Jadwiga Maciejewska dysponująca mocnym wokalem i Mieczysław Sobczak, który powrócił do zespołu po kilkunastu latach.
Z okazji rocznicy I konstytucji, Starostwo Powiatowe dokonało przeglądu artystycznego gmin koncertem ,,Wiwat, 3 maj”. Gminę Kowal reprezentowała Kapela spod Kowala w składzie: W. Tomaszewski (skrzypce), K. Stawicki (akordeon) i A. Majewski(bębenek) prezentując ,,Białego mazura”. Wystąpiła również wokalistka Paulina Pyszkowska.
W czerwcu zespół ,,Kapela spod Kowala” wystąpiła w Kłóbce z okazji 40-lecia Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Z zespołem wystąpiła Z. Mierzwicka prezentując pieśń ,,Nie chce jo nie chce” i ,,Koźlarek”. Zofia Mierzwicka była jedną z głównych wyróżnionych imprezy – otrzymała nadany przez marszałka województwa medal ,,Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”,za ponad półwieczny wkład w propagowanie i utrwalanie folkloru kujawskiego (haft, śpiew, taniec, malarstwo ścienne, sypanie wzorów piaskiem). Miłą niespodzianką było zaproszenie w lipcu na XV Ogólnopolskie Spotkanie Kapel i Zespołów Ludowych w Kwidzynie. Występ ,,Kapeli spod Kowala” spotkał się z wyjątkowym aplauzem publiczności a zespół otrzymał główny puchar Starosty Kwidzyńskiego. W sierpniu zespół uświetnił 50- lecie pożycia par małżeńskich w Rakutowie. We wrześniu wystąpiliśmy na Wojewódzko – Diecezjalnych Dożynkach w Toruniu reprezentując powiat włocławski. Miłym zaskoczeniem dla zespołu było spotkanie tuż po występie z Piotrem Całbeckim – marszałkiem województwa, który pogratulował występu i pozował do wspólnych zdjęć. W listopadzie wzięliśmy udział w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Obrzędowych w Osięcinach w kategorii śpiewaków ludowych i gawędziarzy. W kategorii gawędziarzy Zofia Adamczyk otrzymała wyróżnienie a Jadwiga Maciejewska mimo pięknego śpiewu ze zróżnicowanym dynamizem i tempem otrzymała nagrodę pocieszenia.
Rok zakończyliśmy spotkaniem opłatkowo – wigilijnym, gdy zaczęła narastać pandemia omikrona.
Włodzimierz Tomaszewski