Projekt budowy gazociągu Gustorzyn Leśniewice wszedł w fazę realizacyjną
GAZ-SYSTEM rozpoczął budowę gazociągu Gustorzyn Wronów na odcinku Gustorzyn – Leśniewice. Inwestycja jest jednym z elementów programu rozbudowy krajowej sieci przesyłowej w centralnej Polsce. Budowa gazociągu Gustorzyn - Leśniewice pozwoli na:
- Zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości zasilania paliwem gazowym oraz elastyczną pracę systemu przesyłowego w rejonie Warszawy, Łodzi i Radomia.
- Rozwój lokalnej infrastruktury oraz możliwość podłączenia do systemu przesyłowego nowych odbiorców gazu;
Zadaniem gazociągu będzie transport gazu ziemnego do wschodnich i południowych regionów Polski. Infrastruktura ta niezbędna jest do wykorzystania pełnej funkcjonalności nowobudowanej tłoczni w Gustorzynie. Tłocznia, wraz z węzłem rozdzielczym gazu, do którego włączony zostanie gazociąg będzie m.in. tłoczyć (podnosić ciśnienie) i rozprowadzać błękitne paliwo odebrane między innymi z Baltic Pipe oraz Terminalu LNG w Świnoujściu i planowanego terminala FSRU w Zatoce Gdańskiej.
Wykonawcą robót budowlanych dla gazociągu Gustorzyn - Wronów, Etap I Gustorzyn-Leśniewice zostało konsorcjum firm w składzie: NDI Energy Sp. z o.o. Dopiewo (Lider konsorcjum), NDI S.A. Sopot i ZRUG Sp. z o.o. Poznań. Nadzór inwestorski nad tym zadaniem będzie pełnić firma MGGP S.A.
Trasa gazociągu Gustorzyn - Leśniewice o długości 54 km; średnicy 1000 mm i ciśnieniu roboczym 8,4 MPa przechodzi przez tereny 6 gmin, zlokalizowanych w dwóch województwach:
- kujawsko-pomorskim: gminy - Brześć Kujawski (8,3 km), Włocławek (9,6 km), Kowal (10,8 km), Baruchowo (8,3 km), Choceń (3,5 km),
-
mazowieckim: gmina Gostynin (13,5 km). Prace budowlane toczą się w równolegle z dwóch przeciwnych końców Inwestycji tj. od południa z Leśniewic (Gmina Gostynin) i od północy z Gustorzyna (Gmina Brześć Kujawski) do Przydatek Gołaszewskich (Gmina Choceń). Inwestycją objętych jest 900 nieruchomości. Do budowy gazociągu zostanie użytych ok. 3400 szt. rur, każda o długości ok 16 m. Projekt przewiduje przekroczenie skrzyżowań z obcą infrastrukturą tj. 2 linii kolejowych, autostrady A1, 3 dróg krajowych, 5 dróg wojewódzkich, 10 dróg powiatowych, 3 rzek. W związku z powyższym planuje się wykonać 46 przejść bez wykopowych – w tym 8 w technologii mikrotunelu i 3 w technologii Direct Pipe. Ponadto w ramach realizacji inwestycji będzie przeprowadzona rozbudowa istniejącego węzła rozdzielczego gazu w Gustorzynie. Prace budowlane rozpoczęły się w lutym 2022 r. Termin oddania gazociągu do eksploatacji planowany jest na jesień 2023 r.
Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych.
Inwestycja jest realizowana w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz.U. z 2021r. poz. 1836 z późn. zm.) tzw. „specustawa gazowa”.
Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” (Project of Common Interest-PCI). Projekt jest dofinansowany z funduszy UE w ramach POIIŚ. Wartość dofinansowania wynosi ponad 137 mln złotych.
Więcej o inwestycji: https://www.gaz-system.pl/pl/system-przesylowy/inwestycje/korytarz-centrum-wschod/gustorzyn-lesniewice.html
Kontakt:
NDI Energy Sp. z o.o. |
MGGP S.A |
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. |